obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

14.12.2015

Být evidován na úřadu práce a zároveň si i něco přivydělat je reálné, avšak limitované určitými pravidly, která je třeba dodržet. Ze zákona si přivydělat můžete, ale musíte splnit podmínky, díky kterým vás nevyloučí z evidence. Které podmínky to jsou, se dozvíte v dnešním článku.

Maximální výše přivýdělku

Zákon udává, že si v rámci tzv. nekolidujícího zaměstnání můžete měsíčně přivydělat až 4600 Kč, tedy polovinu z minimální mzdy. I v případě, kdy byste měli možnost čerpat z vícera příjmů, se tato částka nemění a příjmy se sčítají. V takovém případě se zaměstnavatelem uzavřete dohodu o provedení práce či dohodu o provedené činnosti.

Oznamte to včas

Pokud se vám naskytne příležitost vydělat si i během evidence na úřadu práce, musíte tuto skutečnost nahlásit nejpozději v den, kdy začnete pracovat. Pokud tak neučiníte a přivýdělek před úřadem zatajíte, hrozí vám nejen vyřazení z evidence, ale i sankce. Pokud si během evidence začnete přivydělávat, automaticky ztrácíte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Stát za vás ale nadále platí zdravotní pojištění.

Snažte si najít hlavní pracovní poměr

I když si začnete přivydělávat, musíte i přesto docházet na schůzky na pracovním úřadě a nadále s ním spolupracovat. Snažte se být aktivní a co nejdříve si najít zaměstnání, ve kterém s vámi uzavřou hlavní pracovní poměr. Z toho vám následně plyne nárok na nemocenské dávky a příjem se hodnotí pro důchodové účely.

Jak si mohou přivydělat invalidní důchodci?

I lidé v invalidním důchodu si během evidence na úřadu práce mohou přivydělat. Polovinu mzdy pro invalidní důchodce – tedy 4000 Kč – si mohou během nekolidujícího zaměstnání přivydělat invalidní důchodci I. a II. stupně.

Pro více zajímavostí ze světa financí a půjček doporučujeme navštívit webové stránky Univerzální-Půjčka.cz, kde naleznete spoustu cenných rad.
Fianční rádce:

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat své finanční portfolio

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...

Finanční portály:

Měšec.cz

Peníze.cz

Finance.cz