obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Jak si říct o vyšší plat

16.9.2015

Cítit se v práci doceněn – odborně i finančně, je základ profesní spokojenosti, samozřejmě spolu s dobrým kolektivem. Myslíte si, že byste si zasloužili dostávat více peněz? Poradíme vám, jak si říct o vyšší plat a kdy je to vhodné.

Chce to trochu odvahy

Možná pro danou společnost pracujete již pěknou řádku let či vám přibyly úkoly nad rámec vašich povinností, ale číslo na výplatní pásce se za tu dobu téměř nezměnilo. Nebojte se říct si o vyšší plat, i když to chce pořádnou dávku odvahy a správné načasování. Věnujte tomuto kroku trochu přípravy a možná se již brzy budete těšit ze sumy navíc každý měsíc.

Správné načasování

Žádost o zvýšení platu si dobře naplánujete, nejednejte impulsivně, ve vzteku nebo zbrkle. Vyberte si chvíli, kdy se vám může váš nadřízený plně věnovat a zároveň období vašich pracovních úspěchů. Vhodné je rovněž období, kdy se připravují finanční rozpočty na další rok. Jestliže jste právě udělali nějaký ten „kiks“ či váš šéf řeší závažné potíže ve firmě či doma, posečkejte. Podávejte co nejlepší výkony a věnujte se úkolům nad rámec svých povinností. Vyhněte se potížím či konfliktům s kolegy a nadřízenými, staňte se nezbytnou součástí kolektivu.

Rozhovor s nadřízeným

Požádejte vašeho nadřízeného o osobní schůzku, písemně či osobně, a její téma pokud možno pouze naznačte. Jakmile sdělíte, že jdete požádat o zvýšení platu, mohl by se ze schůzky nadřízený „vyvléknout“. Připravte si pádné argumenty, budete totiž tázáni, proč chcete více peněz a jakou částku si představujete. Rozhodně o této záležitosti nejednejte před ostatními spolupracovníky, vždy pouze mezi čtyřma očima.

Neuspěli jste?

Počítejte s tím, že nemusíte uspět, mějte připraven „plán B“ a zachovejte chladnou hlavu. Rozčilování vám nepomůže. Zeptejte se, jaké má šéf důvody k tomu, aby vám plat nezvýšil, a kdy můžete přijít znovu. Zajímat vás může, co můžete udělat pro to, aby se to změnilo, a přidáno jste dostali. Jestliže zvýšení platu není reálné a vy chcete u firmy přesto zůstat, zkuste se domluvit alespoň na některých zaměstnaneckých benefitech za vaši skvěle odváděnou práci.

pozadi top
náš tip

Náš tip:

Víte co je to minimální a zaručená mzda? Více informací se dozvíte v tomto článku.

pozadi bottomFianční rádce:

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat své finanční portfolio

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...

Finanční portály:

Měšec.cz

Peníze.cz

Finance.cz