obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Jak snadno se dostanete do dluhové pasti

19.3.2015

Půjčkou můžete zvýšit svou životní úroveň nebo si splnit dlouholetý sen. Pro někoho se ale taková půjčka může stát pastí. Začíná to nenápadně: získáte úvěr od banky a po čase zjistíte, že jste přecenili své finanční možnosti a nemáte na splácení. Dostanete se do registru dlužníků a ve snaze splatit stávající půjčky si vezmete půjčku novou, často za nevýhodných podmínek.

Jakmile se dostanete do této fáze a úvěry jsou pouze řešením pro splacení starých závazků, lehce se ocitnete v dluhové pasti, z které je těžké se vymanit.

Sepište všechny své příjmy a výdaje

Pokud jste se i Vy dostali do dluhové pasti, prvním krokem je přestat se dále zadlužovat. Další půjčky situaci akorát zhorší. Pro přehled si sepište všechny příjmy a výdaje a na jakých výdajích byste mohli ušetřit, popřípadě se zamyslete, jak zvýšit své příjmy (např. brigádou, druhým zaměstnáním).

Jednejte s věřiteli

Zjistěte si, jak jste na tom u Vašich věřitelů a zkuste se s nimi domluvit na snížení splátek nebo na delším splátkovém kalendáři. Nezvládáte svou situaci řešit? Pomoci mohou různá diskuzní fóra nebo dluhové poradny, jejichž poradenství je většinou zdarma. Kromě cenných rad s Vámi sestaví dopis a splátkový kalendář pro jednání s věřiteli.

Přistupte k osobnímu bankrotu

Východiskem je vyhlášení osobního bankrotu. Podmínkou je existence závazků u minimálně dvou věřitelů a zpoždění ve splácení více než 30 dnů po splatnosti. Návrh na oddlužení se podává u krajského soudu podle místa trvalého bydliště. Počítejte ale s tím, že po dobu 5 let si budete muset vystačit s životním minimem a přijdete o movitý majetek ve Vašem vlastnictví. Nutné je uhradit alespoň 30 % z dluhů a po uplynutí pěti let je Vám zbytek prominut.
Fianční rádce:

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...

Finanční portály:

Měšec.cz

Peníze.cz

Finance.cz