obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Ukazatel skutečné výše úvěru

30.8.2015

Úvěry a půjčky poskytují banky, nebankovní společnosti a soukromé osoby. Jejich cílem je zhodnotit volné finanční prostředky.

Kolik na půjčkách tito poskytovatelé vydělají a zároveň kolik dlužník přeplatí – to se dozvíte z výše úrokové míry a z roční procentní sazby nákladů (RPSN). A právě RPSN je pro žadatele důležitý ukazatel. Dozví se z něj, kolik ve skutečnosti za úvěr zaplatí.

Co tvoří RPSN

Zatímco do roční úrokové sazby se promítají pouze úroky, do RPSN se zahrnují všechny náklady spojené s půjčkou. Jedná se o úrok, poplatky za uzavření smlouvy, za správu úvěru, za převod finančních prostředků, za vedení úvěrového účtu a pojištění schopnosti splácet. V RPSN je také zohledněna délka půjčky.

RPSN u mikropůjčky

U mikropůjčky činí RPSN od 200 do 12 000 % za rok. Pokud by hodnota RPSN u této měsíční půjčky dosahovala stejných hodnot jako u ročního úvěru (např. 20 %), získala by poskytující společnost za půjčku pouze pár korun. Vysoké RPSN tedy nutně nemusí znamenat nevýhodnost mikropůjčky. Naopak se zaměřte na podmínky splácení, sankce při opožděných splátkách a různé poplatky.

RPSN u ostatních úvěrů

Běžné bankovní úvěry mají RPSN v hodnotě od 9 do 20 % a nebankovní půjčky s dobou splatnosti od jednoho roku přibližně od 11 do 25 %. Zdaleka nejnižší hodnota je u hypoték. RPSN v tomto případě dosahuje maximálně 5 %. Americké hypotéky jsou o něco dražší, ale stále výhodnější než běžné spotřebitelské úvěry. Hodnota je v rozmezí od 4 do 8 %.

Nenašli jste RPSN?

Ze zákona jsou poskytovatelé úvěru povinni uvádět výši RPSN. Výjimkou jsou půjčky nižší než 5 000 Kč a úvěry vyšší než 1,88 mil. Kč. Pokud tento údaj nenajdete, úvěr bude úročen diskontní sazbou České národní banky. Jelikož je tato sazba pro dlužníka výhodnější, dávají si společnosti pozor, aby o RPSN informovaly.
Fianční rádce:

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat své finanční portfolio

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...

Finanční portály:

Měšec.cz

Peníze.cz

Finance.cz