obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Pro koho je karta určena?

15.3.2015

Kreditní karta se může při nesprávném používání prodražit. Vyplatí se dodržovat určité zásady a nepořizovat si ji pro úhradu jiných dluhů. Tato karta je určena především lidem, kteří dbají o své finance a umí si ohlídat útratu. A jak kreditní kartu efektivně používat?

Než si pořídíte kreditní kartu…

Porovnejte více nabídek a zaměřte se na délku bezúročného období, úročení (RPSN), případné poplatky spojené s používáním karty a benefity. Zajímejte se, za jakých podmínek je karta zcela zdarma a v jaké výši je zpoplatněn výběr z bankomatu.

Splaťte dluh v bezúročném období

Každá kreditní karta má nastavené bezúročné období, které trvá nejčastěji od 45 do 50 dnů. Pokud v této době dluh vyrovnáte, nezaplatíte ani korunu navíc. Když to ale nestihnete, k dlužné částce se Vám přičte úrok, který se pohybuje kolem 20 % ročně. Snažte se proto dlužnou částku uhradit nejpozději poslední den bezúročného období, vždy ale raději s předstihem.

Proč se nevyplatí výběr z bankomatu?

Kreditní karta není určena pro výběr peněz z bankomatu, ale k platbě na platebním terminálu u obchodníka či přes internet. Výběr je vysoce zpoplatněn a ihned se Vám úročí. Nezapočítává se totiž do bezúročného období.

„Kreditka“ pro drobné platby

Kreditní kartou se vyplatí hradit i malé částky. Obvykle je karta nastavena tak, že se Vám vrátí procenta z každé platby zpět. Bonusem je přehledný měsíční výpis, z kterého snadno zjistíte, za co jste nejvíce utráceli.

Dodržujte zásady bezpečnosti

Chraňte svou kartou před případným zneužitím. PIN nikomu nesdělujte ani jej nepište na kartu. Pro jednotlivé transakce (výběr z bankomatu, platbu u obchodníka, platbu přes internet) si pro jistotu nastavte limity. Pokud možno nedávejte kartu z ruky nebo ji mějte neustále na očích.
Fianční rádce:

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat své finanční portfolio

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...

Finanční portály:

Měšec.cz

Peníze.cz

Finance.cz