obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Kde najít peníze navíc

Nedaří se vám vytvořit dostatečnou finanční rezervu? Odborníci radí mít vždy stranou dva až tři platy a odkládat si 20 až 40 % peněz na neočekávané výdaje. Porouchaný spotřebič nebo auto, nemoc člena rodiny a jiné nenadálé situace pak s námi mohou pěkně „zamávat“. V mnoha domácnostech se ale žije od výplaty k výplatě. Kde najít peníze „pro strýčka příhodu“ a trochu ušetřit?

Příjmy a výdaje

Nejprve je nutno provést analýzu vaši finanční situace a zjistit, kam se peníze ztrácejí, a jak by šlo ušetřit. Zapisujte si minimálně jeden či dva měsíce všechny své příjmy a výdaje, i ty nejmenší. Nezapomeňte ani na žvýkačky, cigarety, kávu v kavárně, časopisy a další položky, které se vám zdají zanedbatelné. Využít můžete papír a tužku nebo některou z aplikací.

Rozmyslete si každý nákup

Zkuste nakupovat rozvážněji. Před každou koupí se zamyslete a neutíkejte hned s danou věcí k pokladně. „Opravdu to potřebuju? Nemám už doma něco podobného? Nedá se to někde pořídit levněji?“ Platí to i u služeb. Nejprve porovnejte dostupné nabídky, a až pak se rozhodněte.

Jak ušetřit v domácnosti

V domácnosti se dá ušetřit značně, ale rozhodně to neznamená přestat se mýt a svítit doma svíčkami. Ušetřit lze změnou dodavatele plynu a elektřiny, výměnou starých spotřebičů za energeticky nenáročné, instalací LED žárovek, pořízením úsporné sprchové hlavice a baterií, vypínáním elektroniky vždy, když ji nepoužíváme, a dalšími kroky.

Refinancování úvěrů

Stávající úvěry možná zlevníte převedením k jiné bance neboli refinancováním. Máte-li vícero půjček, zvažte jejich konsolidaci, tedy sloučení do jedné – výhodnější. Nižší splátky, méně poplatků a delší doba splatnosti budou v rodinném rozpočtu znát.

Nové podmínky u finančních produktů

Každý z nás má sjednané nějaké finanční produkty. Projděte si smlouvy, zvažte, co je potřeba, a který produkt můžete zrušit, zkuste si vyjednat výhodnější podmínky. Aktualizací a přechodem na nové podmínky můžete ušetřit stovky korun ročně.
Fianční rádce:

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat své finanční portfolio

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...

Finanční portály:

Měšec.cz

Peníze.cz

Finance.cz