obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Jak používat kontokorent

18.10.2015

Co je to kontokorent? Jedná se o určitou finanční rezervu, kterou nám banka zřídí k běžnému účtu. Hodit se může, pokud v daném měsíci z nějakého důvodu nebudeme mít dostatek peněz na úhradu všech výdajů. Jak kontokorent správně používat a na co si dát pozor?

Kontokorent je typ spotřebitelského úvěru

Jelikož je kontokorent vlastně typem spotřebitelského úvěru, měli bychom se podle toho chovat a peníze si z něj brát zodpovědně, na věci, které nepočkají a jsou důležité. Jde totiž o peníze banky, ne naše, a na to je občas snadné zapomenout. Pokud nebudeme mít včas na splacení těchto peněz, zaplatíme zbytečně hodně peněz na úrocích.

Jak je to s limitem

Kontokorent je možno čerpat do určitého limitu a ten se odvíjí od výše příjmů. Raději ale čerpejte co nejnižší limit, než maximální možný, a dodržujte jeho nepřekračování. Jinak se můžete dostat do situace, kdy se budete stále více zadlužovat a nepodaří se vám kontokorent v dalším měsíci řádně splatit. Je snadné peníze přečerpat, je proto nutné hlídat si limity. Po tomto překročení vám banka naúčtuje vysoké penále.

Čerpejte raději menší částky

Kontokorent není primárně určen pro čerpání vysokých částek, a už vůbec ne dlouhodobě. Využít by se měl jen při krátkodobém nedostatku financí s tím, že se rozdíl dorovná v dalším měsíci. Pro půjčky na více měsíců se hodí klasické spotřebitelské úvěry.

Pozor, vysoké úroky!

Úrok z čerpané částky může činit až 20% p.a.! Začíná se účtovat hned, jakmile peníze z kontokorentu začnete čerpat. Z dlouhodobého hlediska se tento úvěr nevyplatí, dobré je čerpat jej pouze do 20 dnů. Nepřekračujte povolené přečerpání
Fianční rádce:

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat své finanční portfolio

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...

Finanční portály:

Měšec.cz

Peníze.cz

Finance.cz