Půjčkou můžete zvýšit svou životní úroveň nebo si splnit dlouholetý sen. Pro někoho se ale taková půjčka může stát pastí. Začíná to nenápadně: získáte úvěr od banky a po čase zjistíte, že jste přecenili své finanční možnosti a nemáte na splácení. Dostanete se do registru dlužníků a ve snaze splatit stávající půjčky si vezmete půjčku novou, často za nevýhodných podmínek.
Jakmile se dostanete do této fáze a úvěry jsou pouze řešením pro splacení starých závazků, lehce se ocitnete v dluhové pasti, z které je těžké se vymanit.
Pokud jste se i Vy dostali do dluhové pasti, prvním krokem je přestat se dále zadlužovat. Další půjčky situaci akorát zhorší. Pro přehled si sepište všechny příjmy a výdaje a na jakých výdajích byste mohli ušetřit, popřípadě se zamyslete, jak zvýšit své příjmy (např. brigádou, druhým zaměstnáním).
Zjistěte si, jak jste na tom u Vašich věřitelů a zkuste se s nimi domluvit na snížení splátek nebo na delším splátkovém kalendáři. Nezvládáte svou situaci řešit? Pomoci mohou různá diskuzní fóra nebo dluhové poradny, jejichž poradenství je většinou zdarma. Kromě cenných rad s Vámi sestaví dopis a splátkový kalendář pro jednání s věřiteli.
Východiskem je vyhlášení osobního bankrotu. Podmínkou je existence závazků u minimálně dvou věřitelů a zpoždění ve splácení více než 30 dnů po splatnosti. Návrh na oddlužení se podává u krajského soudu podle místa trvalého bydliště. Počítejte ale s tím, že po dobu 5 let si budete muset vystačit s životním minimem a přijdete o movitý majetek ve Vašem vlastnictví. Nutné je uhradit alespoň 30 % z dluhů a po uplynutí pěti let je Vám zbytek prominut.