obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Jaké sankce vám hrozí při nesplácení úvěru?

Sjednáním úvěru se dlužník zavazuje, že bude úvěr splácet řádně a včas v pravidelných splátkách. Jenže v životě se mohou objevit nečekané události, kvůli nimž nebudete mít peníze na úhradu splátek. Věřitelé samozřejmě nesplácení úvěrů nepřehlíží a mohou vám naúčtovat smluvní pokutu.

Výše sankcí nesmí přesáhnout určitý limit

Spotřebitelský zákon č. 257/2016 Sb. upravuje v paragrafu 122 otázku finančního postihu při nesplácení úvěru. V minulosti vám sankce mohly přivodit hlubší peněžní problémy, protože zákon nestanovoval jejich limit. Nový zákon chrání spotřebitele před neúměrnými sankcemi a zmírňuje jejich výši.

Na co má věřitel právo, pokud neuhradíte splátku?

Věřitelé mohou požadovat po dlužnících náhradu nákladů, které jim vznikly ve spojitosti s pohledávkami. Věřitelé rovněž mohou naúčtovat dlužníkům úroky z prodlení a smluvní pokuty. Smluvní pokuta však nesmí překročit 0,1 procenta denně z částky, z které je spotřebitel v prodlení. Souhrn všech stanovených smluvních pokut nesmí přesáhnout součin čísla 0,5 a celkové výše spotřebitelského úvěru, nejvýše však 200 tisíc korun.

Problémy se splácením řešte včas

Pokud přestáváte zvládat splátky a očekáváte, že se kvůli nim dostanete do hlubších finančních potíží, zkontaktujte své věřitele a vyjednejte s nimi nové smluvní podmínky s nižší splátkou a delší dobou splatnosti. Neignorujte upomínky věřitelů, protože vám hrozí smluvní pokuty a při delším nesplácení až exekuční řízení.

Zvyšte svůj příjem

Využijte dostatek pracovních nabídek na trhu práce a najděte si dobře placenou brigádu nebo druhé zaměstnání. Vyděláte si na splátky a zvýšíte svou životní úroveň. Pokuste se snížit své výdaje, nekupujte zbytečné věci a chovejte se v domácnosti úsporně, abyste ušetřili za energie. Jestliže vlastníte majetek, přemýšlejte o jeho odprodeji a z výnosů uhraďte své dluhy.
Fianční rádce:

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat své finanční portfolio

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...