obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Registry dlužníků a tzv. „půjčky bez registru“

Registry dlužníků jsou strašákem pro mnoho zadlužených lidí. Stačí jedna opožděná splátka nebo nezaplacená složenka mobilnímu operátorovi a rázem se člověk ocitne v registrech s negativním záznamem. Ti, kdo se dostali do registru dlužníků a mají problém se získáním půjčky, mohou využít půjčky bez kontroly registrů dlužníků, které poskytují některé subjekty v nebankovní části finančního trhu. Podívejme se na to podrobněji.

K čemu slouží registry dlužníků?

V registrech dlužníků se evidují všechny závazky žadatelů o půjčku a jejich platební minulost. Banky a nebankovní společnosti z něj vyčtou, zda je žadatel z hlediska splácení úvěrů spolehlivým a zda není předlužen. Informace v registrech dlužníků mohou být nejen negativní, ale i pozitivní. Do registrů se totiž zaznamenává i to, jakým způsobem člověk v minulosti dokázal plnit své závazky. V případě, že daná osoba své minulé úvěry splácela včas, stává se pro finanční společnost spolehlivým klientem s dobrou platební morálkou.

Do jakých registrů společnosti nahlížejí?

Banky a nebankovní společnosti čerpají z několika registrů dlužníků:

Půjčky s nahlížením do registrů dlužníků

Do registrů dlužníků vždy nahlížejí banky a v některých případech i nebankovní společnosti, zvláště pokud člověk žádá vyšší finanční částky. Pod jménem žadatele se v registrech zaznamenávají veškeré jeho kreditní karty, kontokorenty a úvěry. Jestliže někdo zažádal o půjčku s nahlížením do registrů, ale neprošel, lze mu doporučit, aby zrušil všechna povolená přečerpání a splatil své staré závazky. Data z registrů se mažou automaticky po třech až čtyřech letech.

Banky ke každému klientovi přistupují individuálně a při schvalování úvěru posuzují, zda se ve splátkách zpozdili ojediněle nebo se to stávalo pravidelně. Jestliže banka prověří dluhové registry a zjistí, že klientovi kvůli negativním záznamům nemůže úvěr poskytnout, ostatní banky a společnosti uvidí zamítnutý úvěr a mohou to posuzovat jako negativní záznam.

Jak fungují půjčky bez nahlížení do registrů

Pro osoby s negativním záznamem v registrech ale existuje řešení - požádat o půjčku u nebankovní společnosti, která s registry nepracuje. Jedná se zejména o společnosti poskytující krátkodobé půjčky do výše několika tisíc korun. Tyto Půjčky bez kontroly dluhových registrů jsou dostupné širokému spektru dlužníků, rizikem je zde ale vysoký poplatek, který je může dostat do hlubších finančních potíží.

Půjčky bez nahlížení do registrů se vyřizují přes internet na stránkách nebankovních společností. Poskytovatelé posoudí klientův příjem, a zda půjčka neúměrně nezatíží jeho rodinný rozpočet. Půjčky jsou obvykle splatné do 30 dní, ale za poplatek je možné dobu splatnosti prodloužit. Peníze jsou zasílány na účet registrovaný na klientovo jméno.

Využít je možné také střednědobé půjčky s delší dobou splatností a výší půjčky v řádech desetitisíců korun. V takovém případě je ale nutné doložit potvrzení o příjmech od zaměstnavatele nebo potvrzenou kopii daňového přiznání, jestliže je žadatel podnikatelským subjektem.Fianční rádce:

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat své finanční portfolio

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...