obrazek pani hlavni body sipka text v halvičce text v halvičce

Jak se bránit tzv. "šmejdům"

„Šmejdi“ využívají důvěřivosti zejména starších lidí k vlastnímu obohacení. Setkat se s nimi můžeme hlavně na předváděcích akcích, ale také na internetu, a často neváhají zazvonit přímo u našich dveří s nabídkou rádoby výhodné koupě – ve skutečnosti několikanásobně předraženého zboží. Co dělat když na tyto nekalé prodejce narazíme? Jak jim nenaletět?

Podvodníci na internetu

Internet je anonymním světem plným nepoctivých podnikavců. Při nákupu v e-shopech nebo při sjednání půjček buďte maximálně obezřetní. Ať už hledáte konkrétní produkt či službu, čtěte reference ostatních uživatelů na nezávislých fórech nebo na sociálních sítích. Seriózní web uvádí na svých stránkách kontaktní údaje, provozovatele a používá SSL certifikát k autorizaci serveru.

Šmejdi na předváděcích akcích

Organizátoři předváděcích akcí lákají zejména seniory na přehlídku předražených věcí spojenou s jednodenním zájezdem a občerstvením. Ti jsou pod taktovkou nenápadného psychologického nátlaku nuceni zakoupit nabízené zboží, které je nekvalitní nebo použité. I když předváděcích akcí v posledních letech výrazně ubylo, stále se najde dostatek firem, jež parazitují na neznalých lidech.

Ignorujte jakékoliv nabídky na předváděcí akce, protože jejich pořadatelé přicházejí se stále promyšlenějšími praktikami, kterými obchází úpravu zákona z konce roku 2015. Ta říká, že organizátoři nemohou přijímat platby na místě a dříve než sedm dnů od uzavření smlouvy. Česká obchodní inspekce kontroluje dodržování tohoto zákona a každé čtvrtletí udělí pokuty v řádech několika milionů korun za jeho nerespektování.

Nereálné zhodnocení peněz

Pozor si dejte na inzeráty, které slibují zhodnocení počátečního vkladu o desítky procent během několika týdnů. Údajně byste měli zbohatnout třeba na binárních opcích, ale své peníze již pravděpodobně nikdy neuvidíte. Podvodníci mají propracovaný systém a zakládají webové stránky, na nichž vidíte fiktivní zhodnocení svého vkladu, a dokonce s vámi komunikují. Každou brokerskou firmu si raději ověřte u České národní banky.

Nepouštějte si nikoho domů

Čas od času někdo zazvoní u dveří vašeho bytu a nabídne vám například změnu dodavatele energií. Většinou se jedná o obchodní zástupce firem, kteří se snaží získat nové zákazníky. V konečném důsledku ale nemusíte neušetřit ani korunu a můžete ještě prodělat. Šmejdi se uchylují k různým taktikám, jak se dostat k vám do bytu a manipulují s vámi, abyste jim podepsali smlouvu.

Obchodní zástupce ale může uvádět nepravdivá a zavádějící tvrzení a vydávat se za pracovníka vašeho dodavatele energií. Zavolejte svému dodavateli, zda se jedná skutečně o jeho pracovníky a na stránkách Energetického regulačního úřadu si ověřte aktuální cenové nabídky společností, jež působí na našem trhu. Příliš výhodná cena od domovních prodejců může značit, že se vás pokouší nachytat.





Více informací o nekalých praktikách tzv. "šmejdů" se dovíte také na serverech iDNES.cz nebo irozhlas.cz







Fianční rádce:

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat své finanční portfolio

Jak si říct o vyšší plat

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Co dělat, když se dostanu do dluhové pasti

Co je to RPSN

Jak správně používat kreditní kartu (abyste na ní vydělali)

Jak zvýšit zisky v podnikání?

Více...